Genel Müdürümüz Ertuğrul Bul, Rusların konut alımını yorumladı

21.07.2017
Ertuğrul Bul: Türkiye’ye yatırım yapan ülkeler çeşitleniyor.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye genelinde Nisan ayına kadar 114 bin 446 adet konut satıldı. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 artarak bin 624 olarak kayıtlara geçti. Nisan ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 245 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla 185 konutla Suudi Arabistan, 169 konutla Kuveyt, 99 konutla Rusya ve 81 konutla Afganistan izledi.
 
Rakamlarda gözlenen bu artışın sebebini yabancılara konut satışında KDV istisnası ve iadesi uygulaması ve gayrimenkul sertifikası yoluyla konut satışı gibi uygulamalara bağlayan FU Gayrimenkul Genel Müdürü Ertuğrul Bul ;
 
“...Nisan verilerine bakıldığı zaman, geliştirilen ilişkiler ile Rus vatandaşlarının Türkiye’ye tekrar ilgisinin artması da olumlu bir gelişme. Öte yandan 2012 yılından önce Türkiye’de yabancıların konut satın alması ile ilgili geçerli olan mütekabiliyet şartı 2012 yılında kaldırıldı. Bakanlar Kurulu’nun belirlediği ülke vatandaşlarından birinin vatandaşı olmak ve diğer kanuni sınırlamalara uymak kaydıyla yabancılara satışın önü açıldı. O gün bu gündür aslında yabancıya satışta yukarıya doğru çok iyi bir ivme vardı. Ben bundan sonra da bu ivmenin devam edeceği öngörüsündeyim. Kısa vadede olmasa bile orta-uzun vadede çevre coğrafyada da güvenliğin sağlanmasıyla Türkiye’ye ilginin tekrar artacağını düşünüyorum” dedi.
 
Haberin tamamını okumak için aşağıdaki görselin üzerine tıklayın.

 

 

 

Yardım Merkezi