Gayrimenkul alacaklara önemli uyarı

14.01.2015

Maliye Bakanlığı, vatandaşlara tapu işlemlerinde gayrimenkullerinin gerçek değerini bildirmeleri için uyarıda bulundu. Müteahhitler daha düşük bedel gösterirse vatandaştan ihbar etmesini isteyen Maliye Bakanlığı, eksik bildirim tespit edildiğinde cezası olduğunu da hatırlattı.

 

"RİSK ALMAYIN..."

Bir süredir vatandaşlara konutlarının gerçek değerini beyan etmediği için ceza gönderen Maliye Bakanlığı, şimdi de gayrimenkullerin gerçek değerinin bildirilmesi için harekete geçti. Maliye Bakanlığı, "Risk almayın gayrimenkulünüze hak ettiği değeri verin" şeklinde uyarı broşürleri hazırladı.

 

Tapu işlemlerinde gayrimenkulün gerçek değerinin beyan edilmesini isteyen Maliye Bakanlığı, "Ayrıca beyanı gereken bir kazancın doğması halinde gelir vergisi beyannamesi verilmesi gerekmektedir. Doğru ve tam ödenmeyen tapu harçları alıcı ile satıcıdan ayrı ayrı cezalı olarak tahsil edilmektedir" uyarısını yaptı.

 

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinde "Tapu İşlemlerinde Gayrimenkullerin Gerçek Alım Satım Bedellerinin Beyanı" başlıklı bir bölüm açıldı. Ayrıca broşürler bastırıldı.

 

Tapu İşlemlerinde Gayrimenkullerin Gerçek Alım Satım Bedellerinin Beyanı ile ilgili sorulara verilen yanıtlar için

 

TIKLAYINIZ

 

 

Yardım Merkezi