FU Kaza Tespit Tutanağı Temini Hizmeti'ni sigorta sektörüne duyurdu

13.05.2016
Kurulduğu günden bugüne sektöründe yenilikler ile gündeme gelmeye devam eden FU, sigortacılık sektöründe de bir ilki başlatıyor. Kaza Tespit Tutanağı Temini Hizmeti Genel Müdürümüz Ertuğrul Bul aracılığıyla sektöre duyuruldu.
Ertuğrul Bul'un blogu olan www.ertugrulbul.com adresinde yayınlanan bir yazı ile sigorta sektörüne duyurulan Kaza Tespit Tutanağı Temini; sigorta şirketlerinin elini hızlandırıyor.

Bul konu ile ilgili yazısında "Söz konusu tutanakların sigorta şirketlerine ulaşması çeşitli nedenlerle zaman almaktadır. Bu dönemde açılan muallak hasar rezervleri, geçmiş yıllar istatistiklerine göre hesaplanmaktadır.

Gelecekte ödenecek bir hasarın, geçmiş dönem istatistikleri ile rezerv olarak ayrılması da istatistiklerde method farklılıklarından kaynaklanan nedenlerle tartışmalara yol açabilmektedir.

Örnek: Türkiye geneli ölüm ile sonuçlanan kaza istatistikleri ile gerçekte kaza sonucu ölüm istatistiklerinde ciddi farklar yer almaktadır. Bunun da temel nedeni kaza sonucu yaralanan ve tedavi gören kişilerin ölüm istatistiklerinin, kaza yerine  solunum yetmezliği, kalp durması vb gibi farklı sebeplere dayalı olarak kayda alınmasıdır.

İstatistiklerin farklı raporlanması ve yorumlanması da kamu otoritesi ile sigorta şirket yöneticilerinin yaptığı hesaplamalarda farklı sonuçlara ulaşılmasına ve hatta Trafik Sigortalarının fiyatlanmasına etki ederek tartışmalara ve hatta tüketici memnuniyetsizliğine yol açabilmektedir." diyerek sektördeki ihtiyacın altını çiziyor. Yazının tamamını okumak için buraya tıklayınız.

 

 

Konuyla ilgili olarak sektören mecralarda yayınlanan haberler için ilgili mecranın üzerine tıklayınız: 

Sigorta Medya

Sigorta Gündem

 

Yardım Merkezi