Bloke çek nedir? Konut satışlarında bloke çek nasıl kullanılır?

15.08.2014

Konut kredilerinde, kredinin onaylanmasından sonra kullandırım işlemi yapılarak kredi tutarının bloke hesaba alınması ile düzenlenen şube çekine, bloke çek denir.

 

Bloke çek, daha çok konut satışlarında kullanılan, keşideci tarafından anlaşmazlığın (konut satışlarında satışın tamamlanması) çözümüne kadar ödemenin durdurulduğu çek türüdür.

Bloke çekler, bankanın "Bloke edilmiştir" biçimde bir yazısı ile normal çeklerden farklı bir niteliğe sahip olur. Normal çeklerin üzerine konan bloke kaydı ile çekin bloke edilmiş olması dışında başka bir biçim farkı bulunmaz.

Bloke çek ne zaman teslim edilir uygulamadaki kolaylığı nedir?

 

Emlak kredilerinde, ipotek işlemlerinin yapılacağı gün, kullanılacak kredi tutarını taşıyan banka çeki, konutu satan kişi adına düzenlenerek ipotek işlemini gerçekleştirecek anlaşmalı avukata ya da banka yetkilisine teslim edilir.

 

Tapuda ipotek işlemi tamamlanınca, bloke çek avukat ya da banka yetkilisi tarafından konutu satan kişiye (işlemler tamamlandıktan sonra tapuda sistem üzerinde devir işlemi gerçekleştikten sonra) teslim edilir. Konutu satan kişi, bloke çekin düzenlendiği şubeye gider ve bloke çeki tahsil eder. Kredi tutarı nakit olarak taşınmaz, böylece risk ortadan kalkar.

 

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için SAĞLAM TAPU BLOG'u ziyaret edin.

 
 

Yardım Merkezi