Tapu işlemleri yurt dışından da yapılabilecek

24.06.2014

Yurt dışında yaşayanlar artık tapu işlemleri için Türkiye'ye gelmek zorunda kalmayacak. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından yapılan ve yurt dışında yaşayan vatandaşların tapu işlemlerinde kolaylık öngören düzenleme için çalışmalarda son aşamaya gelindi.

 

İlk olarak Berlin Başkonsolosluğu bünyesinde açılacak Tapu ve Kadastro Ataşeliği'nin, gurbetçilerin bu alandaki sorunlarını ortadan kaldıracağı, yapılan düzenlemelerle tapu ve kadastro işlemlerinin yurt dışında yapılabilmesine de olanak sağlayacak.

 

Bu sayede, Avrupa'daki yaklaşık 4 milyon vatandaşımız, artık Türkiye'ye gelmeden de Berlin Başkonsolosluğu Tapu ve Kadastro Ataşeliği aracılığıyla, gayrimenkullerinin satış ve ipotek gibi işlemlerini rahatlıkla yapabilecek.

 

ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK NOTU:

12.11.2014 tarihli duyuruyla,

 

  1. Almanya ibaresi yerini "Yurtdışı" ibaresine bırakmış,
  2. “Tapu ve Kadastro Ataşeliği”, “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yurtdışı Temsilciliği” olarak değiştirilmiş,
  3. Yurtdışında yapılabilecek işlemlere tapu kaydı ve tapu senedi sureti verilmesi işlemleri de eklenerek işlem sınırlaması “tapu kaydı/tapu senet sureti verilmesi, satış, trampa, ipotek, intikal ve bağış” olarak yeniden belirlenmiştir. Yurtdışı tapu işlemlerinde ödenmesi gereken harçların konsolosluklarda bulunan saymanlıklarca tahsil edileceği de karara bağlanmıştır.
 

Yardım Merkezi