Gayrimenkulün kayıtlı olmadığı tapularda işlemler nasıl yapılıyor?

06.04.2014

Gayrimenkul'ün kayıtlı bulunduğu tapudan farklı bir tapuda işlemlerinizin yapılabilmesi ve Tapu müdürlüğü tarafından kabul edilen başvurunun karşılanabilmesi için TAKBİS üzerinden taşınmazın kayıtlı bulunduğu tapu müdürlüğünden yetki talebi işlemi başlatılıyor.

 

Taşınmaza ait bilgiler, başvuru sahiplerinin TC kimlik numaraları girilerek, ilgili belgeler, talebe dair resmî yazı elektronik ortamda taranarak gönderiliyor. Yetki talep edilen müdürlük, Doküman Yönetim Sistemi'ne kaydedilen bilgi ve belgeler ile taşınmaza ait kütükteki bilgiler ve kendi arşivinde yer alan hak sahibinin tespitine esas bilgi ve belgeleri karşılaştırarak yetki talebini onaylıyor.

 

Başvuru yapılan müdürlük ekrandan talebin onaylanıp onaylanmadığını anlık olarak takip edebiliyor. Onaydan itibaren başvuru yapılan müdürlükte yetki verilen işlem başlatılıyor.

 

Başvuru yapılan yerde herhangi bir kısıt ile karşılaşılmazsa düzenlenen satış/ipotek Resmi Senedi veya İntikal Tescil İstem Belgesi, taraflar ve tapu müdürlüğünce imzalanıp işlem tamamlanıyor.

 

Detaylı bilgi için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün genelgesi eklenmiştir.

 

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için SAĞLAM TAPU BLOG'u ziyaret edin.

 
Tapu Müdürlüklerince Yetki Alanı Dışında Kayıtlı B ......

Yardım Merkezi